Expedice Francie

V pondělí 27. 3. 2023 jsme se ve skupině čtyř žáků ve složení Matouš, Martin, Aneta a Alena vydali pod odborným dozorem dvou členů pedagogického sboru na dlouhou čtrnáctihodinovou cestu do malého města Pithiviers ve Francii.

Hned po náročné, dlouhé cestě nás čekalo milé přivítání v podobě tříchodové večeře, kterou si většina členů naší skupiny opravdu vychutnala, a po krátkém seznámení s organizací jsme se šli seznámit s naším novým bydlením na dalších čtrnáct dní.

Přišlo druhé ráno a my jsme šli na naše první francouzské praxe, kde nás nejvíce překvapila velikost kuchyně a kvalita, která myslím předčila očekávání nás všech. Po praxi, kde jsme si vyzkoušeli nové pokrmy, jsme zavítali do krásného města Johanky z Arku Orléans, kde jsme navštívili gotickou katedrálu svatého Kříže a prošli se po břehu nejdelší řeky ve Francii Loiry.

Přišly další dny a my se začali začleňovat do kolektivu s ostatními ubytovanými na internátu, kde jsme spali.

Jelikož komunikace s Francouzi není úplně dokonalá, tak někteří z nás až do poslední chvíle nevěděli, kam se podívají o víkendu, ale nakonec to dopadlo lépe, než jsme si mohli přát. Martin navštívil například Paříž, já se podíval do zoo v Beauval a naše slečny měly také o zábavu postaráno.

Přišel druhý týden a polovině skupiny už se začalo stýskat po domově, a tak se nesl v duchu nakupování darů pro všechny členy rodiny, čemuž já sám tak moc neholduji, a tak jsem se spíše snažil utužit vztahy s francouzskými studenty.

Ve čtvrtek jsme ještě již opět s pedagogickým dozorem šli prozkoumávat krásy Paříže a v pátek jsme řekli naše poslední au revoir a jeli zpět do rodné domoviny.

Osobně můžu říct, že pro nás byla tato stáž přínosná a já osobně jsem si užíval každou chvíli v Pithiviers.

Myslím, že si všichni odvážíme spoustu krásných vzpomínek.

VIVA FRANCE!!!

Matouš Jelínek