Recept na úspěch? Trénink, talent a zručnost

Filip ČervenýNapsali o nás

Polička – Studenti odborné školy v Poličce se pravidelně účastní soutěží a vozí z nich „medaile“. Chystají také rauty u významných akcí.

Je jim šestnáct, sedmnáct let, sní o kariéře barmana nebo kuchaře a již nyní mají za sebou několik soutěží. Vozí z nich zlaté i stříbrné úspěchy. To jsou studenti odborné školy v Poličce.

„Soutěží je dost, například barmani se každý měsíc účastní alespoň jedné. Pro studenty je to něco navíc, ale získají cenné zkušenosti. Barmanský kurz vede mistr v oboru Karel Zapalač z barmanské asociace. Žáci trénují na soutěže, někdy proto nestíhají výuku teorie a musí pak vše sami dohánět,“ uvedla Marie Škaroupková z odborné školy v Poličce. Ale studenti mají pak svým budoucím zaměstnavatelům co nabídnout. „Když přijdou na pracoviště a řeknou, co všechno mají za sebou, tak podnikatel, který chce ve svém podniku nějakou změnu, to určitě uvítá,“ míní Marie Škaroupková.

Mladí a úspěšní

Mezi úspěšné studenty patří v oboru kuchař číšník Pavla Bubnová. „Tato žákyně je sama soutěživá a má velký zájem o kulinářství. Všem studentům dávají soutěže obrovskou motivaci být stále lepší a lepší. Pomáhají jim také při hledání práce v oboru. V zimě najdou studenti uplatnění na horách, v létě jezdí na lodích,“ sdělila Ludmila Dittrichová, mistrová v oboru kuchař číšník. Podle ní absolventi školy najdou zaměstnání, pokud opravdu chtějí. Někde na diplomy ze soutěží koukají, jinde nikoliv.

První zkušenost ze soutěže má Nela Smékalová. Zúčastnila se Gastra Junior v Praze. Umístila se ve stříbrném pásmu a postoupila do Brna do celostátního kola. Tam obsadila šestou příčku ve zlatém pásmu. Příprava na soutěže vyžaduje čas, ale stojí to za to. „Měli jsme zadané téma. Připravovala jsem moučník tvarohovo makový závin s rakytníkovým a hruškovým ragú se zakysanou smetanou, skořicí a malinovým sorbetem. Soutěž mi dává inspiraci, abych v oboru pokračovala a chci se dále zdokonalovat. Příští rok bych ráda zkusila další soutěže,“ říká Nela Smékalová. Dnes je ve druhém ročníku a ví, že by po ukončení studia chtěla zůstat ve svém oboru.

Podobné plány má také Radka Jarešová. I ona před každou soutěží poctivě trénuje. Ale jen ve škole, doma se ke sporáku nehrne. „V létě mě čeká praxe v pizzerii ve Svitavách. Po škole bych chtěla pracovat v nějaké dobré restauraci jako servírka,“ tvrdí druhačka Radka.

Odborná škola v Poličce nabízí vedle barmanského kurzu také kurz carvingu. Jde o dnes tolik populární vyřezávání ovoce a zeleniny. Dva roky se mu věnuje Pavel Švestka. Má za sebou také čtyři soutěže. V dubnu vyhrál na Gastru v Hradci Králové. „Na soutěže se už dneska ani nijak zvláště nepřipravuji. Průběžně totiž vyřezávám pořád. Intenzivně tak asi týden před samotnou soutěží, hodně ale záleží na zadaném tématu a také mojí náladě,“ říká Pavel Švestka.

„Model“ z česneku

Vyřezávání ovoce a zeleniny vyžaduje zručnost, ale také umělecké vidění. Alespoň to potvrzuje mistrová Šárka Dostálová. „Taky se člověk neobejde bez trpělivosti. Z melounu vyřezávám tak hodinu, ale květ zvládnu asi za dvacet minut. Lze řezat téměř ze všeho. Dělám s melouny, dýněmi, ředkví, řepou nebo jablky. Ve Francii jsme ale viděli i vyřezávání do stroužků česneku. Dá se ale pracovat také se sýry. Já většinou vyřezávám podle své fantazie, předlohy nepoužívám, za to totiž na soutěžích berou body. A kdo má vlastní představivost, tak nepotřebuje šablony,“ vysvětluje Pavel Švestka.

V praxi se studenti s kurzem carvingu uplatní při přípravách rautů nebo svatebních hostin.

Studenti odborné školy v Poličce chystali vloni velký raut v Paříži a obsluhovali na Pražském hradě. Nyní se chystají na zkušenou do Bruselu, kde mají koncem května připravovat velký raut.

Zdroj: Svitavský deník