Carvingový kurz – stále oblíbená repríza

Michal KozelNástěnka

Carvingový kurz – stále oblíbená repríza

SOŠ a SOU Polička – V minulých dnech měli studenti opět příležitost vyzkoušet si netradiční um, který je ozdobou nejedné slavnostní tabule. Tolik očekávaná carvingová repríza se odehrála 7. a 8. října a opět se setkala s úspěchem.

„Na kurz jsme se přihlásili, protože jsme si chtěli vyzkoušet něco nového a taky jsme potřebovali zjistit, zda je carving skutečně tak složitý, jak se na první pohled zdá,“ shodují se účastníci kurzu, přesněji Nela, Matěj a Eliška, studenti třídy G1. A tak rádi vyměnili psací potřeby za nebezpečně ostré nástroje a pod lektorským vedením pana Luďka Procházky se nechali provést atraktivním světem carvingu.

Pokud jste měli možnost nahlédnout do učebny-carvingové dílny, spatřili jste nadšené „řezbáře“, které z jejich soustředěné práce nevyruší takřka nic. Pod rukama se jim zjevovaly ornamenty, jimiž zdobili převážně podzimní plody, a proměňovali je tak v umělecký předmět. Rázem jste před sebou měli trpělivé a klidné studenty, kteří vnímají jediné –  precizní práci s „řezbářským náčiním“. Pečlivě sledují linii, kterou mají před sebou a do níž opatrně a postupně vtiskávají ostré a nesmazatelné stopy vznikajících dekorací. Co kus, to originál. Co kus, to dlouhé minuty pekelného soustředění a snahy o bezchybný a přesný tah, při němž spoléháte na jistou ruku a ostříží zrak.

Nekončící kolotoč fantazie, zručnosti a trpělivosti byl posléze odměněn nejen získanými poznatky a dovednostmi, ale i potřebným certifikátem, jenž bude svým majitelům cenným pomocníkem na pracovním trhu gastronomie.

Jitka Boháčová, SOŠ a SOU Polička