Italské dny

Michal KozelNástěnka

Italské dny

SOŠ a SOU Polička 22. 10. – Studenti si naši školu vybírají na základě doporučení jiných, často se studium zde stává rodinnou tradicí, ale také přesvědčí váhavé potencionální studenty možnost praxe v zahraničí. Ta po roce konečně odstartovala v podobě prvního běhu – maturantů a závěrečných ročníků.

      „Třítýdenní praxe v Itálii. V Cesenaticu. Sice na podzim, ale určitě tam bude tepleji než u nás. Něco se od taliánských mistrů gastronomie přiučíme, oddychneme si od klasické školy, poznáme kus světa a bude změna. Poslední rok školy zkrátka musíme podniknout nějaký pořádný výlet,“ tohle rezonovalo v myšlenkách nejednoho studenta, když se dozvěděl, co se chystá. Zbývalo narychlo vyřídit vše potřebné a hurá za dobrodružstvím. Učení pak nějak doženem, to zvládnem, nějak bylo, nějak bude, přihrávali si navzájem argumenty, které je přivedly do partnerské školy v Itálii.

Zde se studenti (stážisté) pravidelně věnují programu, který je zdokonaluje v gastronomii, dává nahlédnout do specifik vyhlášené italské kuchyně a přirozeně nabízí otázku, zda se chtějí gastronomii skutečně věnovat, nebo jestli se „minuli povoláním“. Poznávají obyčeje jiného světa a rozšiřují si kulturní obzory v podobě cestování a absolvovaní komentovaných prohlídek italských památek. Dostanou se tak se svými spolužáky na turistická místa, kam se podívají zřídkakdy, zvlášť v této „studentské bandě“. „Itálie“ se tak stává oblíbenou vzpomínkou studentů i pedagogů, „jet do Itálie“ je na SOŠ a SOU Polička respektovaný pojem, který by každý student rád proměnil ve skutečnost. Často je to ta správná motivace pro studium. Zkrátka nemáš známky, nemáš Itálii. Dobře, vlivem událostí musíme slogan změnit. Tak tedy: „Nemáš známky, nemáš očkování, nemáš Itálii.“

         Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří splňují vše potřebné, začněte si pročítat bedekry, zjišťovat vše o italské kuchyni a italské kultuře, zaposlouchejte se do italských tónů, zhlédněte italskou módu, prolistujte italské romány, inspirujte se italskými filmy, zkrátka nenechejte nic náhodě, protože letošní školní rok vám připravil překvapení v podobě obnovení cest do Cesenatica. Ať se vám tam líbí a pobyt zde splní vaše očekávání. Ať se „výlet do Itálie“ stane jednou z nejhezčích vzpomínek na školní léta.

 

J. Boháčová, SOŠ a SOU Polička