Brněnský pohár 2016

Lenka ČeškováSoutěže a úspěchy

   SOŠ a SOU Polička, 05. 12. 2016 – mikulášský den začal pro některé studenty SOŠ a SOU Polička netradičně – soutěží. Brněnský pohár 2016 si totiž tento termín zvolil pro konání své každoroční barmanské přehlídky. Ani letos zde nemohli chybět zástupci poličského barmanského umu. Oběma našim účastníkům šlo o cenné body do finální výsledkové listiny pro titul Barman roku…

Není se tedy čemu divit, když Dominik Prouza nebyl se svým soutěžním výkonem spokojen, 6. místo pro něj bylo opravdovým zklamáním. „Chtěl jsem dopadnout co nejlépe, ale ten den se mi prostě nedařilo v ničem. Snad si smolné dny vybraly své a příště už budu zase ve formě,“ komentuje svůj debakl Dominik. Ale nebyl jediným naším zástupcem. Společně s ním vyrazila poměřit barmanskou invenci s ostatními gastronomickými školami v republice Kateřina Vymazalová.  Kateřina se zdatně pohybuje na poli baristiky a teatenderovství. Barmanství jí také není cizí, což prokázala 7. místem z celkového počtu 32 zúčastněných.

Úkolem soutěžících je již pravidelně příprava dvou nápojů, mezi něž patří Fancy Cocktail a povinný nápoj – Bohemia Sour. Soutěžící je limitován předepsanými surovinami i jejich použitím. V rámci vyhotovení nápojů nám oficiálně dané propozice přibližují, co smíme a nesmíme použít. Například na Fancy Cocktail je soutěžící povinen použít minimálně 2 cl Bohemia Honey, v případě užití sirupů jsou přípustné pouze produkty společnosti Monin a v případě užití minerálních nebo balených vod jsou povolené pouze výrobky společnosti Karlovarské minerální vody, a. s., pokud soutěžící použije průmyslově vyráběné nealkoholické nápoje, jsou vhodné pouze produkty společnosti Coca Cola. Ani povinný nápoj se omezení nevyhne, posuďte sami. Bohemia Sour vytvoříme pomocí 4cl slivovice, 3cl citronové šťávy, 2cl cukrového sirupu, 1 balení vanilkového cukru a 2cl bílku, zvolené ingredience připravíme v šejkru a následně servírujeme ve sklenici typu whisky glass na vložkovém ledu, nápoj nezapomeneme ozdobit sušenou švestkou.  SOŠ a SOU Polička se výše uvedené přehlídky pravidelně účastní a ani další rok tomu nebude jinak. Soutěžící sice očekávali lepší výsledky, ale celkové hodnocení nevyznělo vůbec špatně. Za reprezentaci školy děkujeme oběma soutěžícím a hlavně jejich odbornému vedení – paní učitelce Marii Škaroupkové.