Drink, víno, nebo raději kávu?

Filip ČervenýNástěnka, Soutěže a úspěchy

SOŠ a SOU Polička – Březen 2018 probíhá doslova v soutěžním duchu. Své žně prožívají barmanské, baristické a someliérské aktivity, jimž je SOŠ a SOU Polička více než nakloněna. Soutěží se i na mezinárodním poli.

Hanácká barman show uvítala 22. 3. ve svých řadách Kateřinu Vymazalovou, která v rámci generálky před odjezdem do Normandie, sbírala tolik potřebné body pro finále Barmana roku. V kategorii Fancy drink dosáhla na 6. příčku a soutěž konající se pod záštitou prostějovské hotelové školy a České barmanské asociace tak neopouštěla nespokojená. Za několik dní ji totiž čekal odjezd do Francie, kam byla vyslána lednovým vítězstvím v národním kole barmanské soutěže. I zde si udržela svoji barmanskou úroveň a specifické nápoje splňující zadání zeleninových ingrediencí dovedně a hbitě mixovala. Tvrdý trénink jako vždy probíhal pod bedlivým zrakem Mgr. Petry Reslerové, která Kateřinu stabilně připravuje tak, aby vhodně šířila dobré jméno školy. Za hranicemi domoviny se Katka umístila na 10. příčce. Naší studentce patří poděkování za příkladnou reprezentaci a za odhodlání posouvat hranice barmanské tvořivosti stále dál.

Téměř souběžně s francouzskou výpravou se vyráželo i na tuzemské Gastro Kroměříž. Zde přišla na řadu technika someliérů a baristů. Po pěti letech zkusila SOŠ a SOU Polička nasadit své želízko v ohni do soutěže „vinařů“. Poznatky a dovednosti z kurzu someliérského tak mohla skvěle vyzkoušet děvčata prvního ročníku Kuchař-číšník Natálie Svobodová a Jana Sílová. Žádná z nich se výzvy nezalekla a someliérskou premiéru ustála s nezanedbatelným hodnocením – Janě  patřilo 5. místo, Natálie uzavírala první desítku. Jejich soutěžní elán je příjemným zpestřením gastronomických přehlídek, do nichž obě děvčata směle a tolik potřebně zařadila svůj zájem o someliérství. Zkušenou poradkyní je jim Bc. Alena Stoklásková, učitelka odborného výcviku a ve výše zmiňované soutěži i komisařka CBA.

Baristickou příležitost dostal na Gastru Daniel Horák, který skvěle zabodoval 4. místem. Uvidíme, jak se bude Danovi dařit na poličské přehlídce Mladý barista, která je pro širokou veřejnost nachystána 12. dubna ve slavnostní atmosféře Tylova domu.

Přijďte fandit našim studentům a gastronomii!