Mladý barista

Filip ČervenýSoutěže a úspěchy

erb polička

Kdo se chtěl dozvědět více o kávě, její přípravě a servírování, popřípadě spatřit zosobnění v současné době tolik populárního slůvka barista, nevynechal úterní soutěž Mladý barista.

Ta se konala v úterý 8. 12. 2015 v prostorách Spolkového domu Jordán. Přehlídka studentů gastronomických oborů a oboru Kuchař-číšník proběhla pod záštitou náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jany Pernicové.

Celorepublikovou výzvu SOŠ a SOU Polička přijala pouze jedna partnerská škola – Střední škola potravinářská Brno, Charbulova. A že mají v oboru vyškolené, šikovné a úsměvy rozdávající baristy i baristky, vzápětí jednoznačně prokázala. Cílem soutěže bylo nejen si vzájemně předat zkušenosti z oblasti baristiky, ale také vidět provoz tohoto voňavého umění v jiných školských institucích.

V časovém limitu 15 minut měli soutěžící za úkol zhotovit a naservírovat 4 šálky espressa a také 4 šálky cappuccina. Na něm si vyzkoušeli obratnost při uměleckém vytváření obrázku technikou Latte Art  metodou free pour – volné lití mléčné pěny. Měli se co nejvíce přiblížit obrázku, který odevzdávali na fotografii při úvodní prezentaci.

Odborná porota tvořená provozovateli kaváren a majitelem catteringové společnosti udělila první místo poličské soutěžící Haně Kösslerové. Stříbrná pozice čekala na Martinu Vodvárkovou, SOŠ a SOU Polička a třetí cena putovala na Moravu za Michaelou Tománkovou.