Netradiční veletrh fiktivních firem

Michal KozelSoutěže a úspěchy

Polička 22.-23. 3. 2023 – Mezinárodní veletrh fiktivních firem se tentokrát představil v netypickém podání. Z organizačních důvodů neobchodovali studenti v prostoru výstavního pavilonu, ale zůstali ve svých kancelářích (učebnách) a svoje fiktivní obchodování spustili on-line.

Mezinárodní účast přislíbilo, potvrdilo a následně i zrealizovalo celkem 51 firem. On-line prostor vyplnily svým fiktivním podnikáním Slovinsko, Bulharsko, Francie, Itálie, Lucembursko, Rumunsko, Slovensko a nesměla samozřejmě chybět ani Česká republika. Každý ze zúčastněných států měl několik želízek v ohni, a to v podobě tříčlenných týmů.

SOŠ a SOU Polička svěřila reprezentaci studentům 3. ročníků oborů Hotelnictví a cestovní ruch a Gastronomie ve službách. Ti realizovali své znalosti a dovednosti prostřednictvím „svých firem“, a to Fresh catering, Party Royal a Adresort. Sortiment nabízených produktů se pohyboval v oblasti cateringu na firemních a rozlučkových rautech, ale také při konání svateb.

Předmětem hodnocení takto koncipovaného veletrhu byly celkové prezentační schopnosti, faktografická i vizuální úroveň produktového katalogu a komunikační dovednosti v anglickém jazyce.

Týmy fiktivních firem ze SOŠ a SOU Polička se neměly za své působení rozhodně proč stydět. Fresh catering byl odbornou porotou za svůj katalog oceněn 7. místem, jejich bylo i následující 8. místo za odvedenou práci při prezentaci. Na 9. místě se v prezentování nabízených služeb ocitl Adresort a katalog jim zajistil příčku 16. Firma Party Royal si v prezentaci vybojovala 12. místo a jako 15. nejlepší byl vyhodnocen jejich katalog.

Je vidět, že na poli podnikání se o naše studenty strachovat nemusíme. Doufejme, že ani v reálném světě se naši budoucí absolventi neztratí.

J. Boháčová, SOŠ a SOU Polička