Zlaté Gastro Olomouc

Michal KozelSoutěže a úspěchy

Olomouc 5. 10. 2023Pomyslnou bránu Pardubického kraje opustili poličští studenti, aby se na výbornou zhostili reprezentace SOŠ a SOU Polička. Olima cup je přivítal náležitou kuchařskou výzvou, jíž se s noblesou sobě vlastní nezalekli.

Rok maturanta je dobrodružný v každém směru, vedle studentských radovánek, přípravy na stužkovací večírek, maturitní ples a studentského adrenalinu v podobě učení jsou tu i tolik oblíbené soutěže. Má-li student dilema, co z výše uvedeného vynechat, můžete si být na 100 % jisti, že „stopku“ dostane učení. Tak to většina studentů prostě má. Vše ostatní se zkrátka nedá vyrušit ani na chvíli. Pokud se zadíváte optimistickou optikou, pak je příprava na soutěž vlastně také o dřině, stejně jako je tomu při učení. Chce-li být soutěžící úspěšný, musí přípravě na soutěž podřídit hodně ze svého času i z klasické školní docházky. A je-li hojně obsazovaným soutěžícím, pak studuje téměř dálkově. Zvládnout vše naráz je hodně obtížné, ale odhodlaným štěstí přeje. Ukázkovým příkladem je kuchařský tandem z G4 Pavel Galaš a Štěpán Střítežský.

Již loni se úspěšně prezentovali v tematice rybích specialit a letos jim lákavý svět kulinářského umění nabídl menu snů – Kuře na moderní způsob. Kuchařské duo se rázem chopilo svých partů a gastronomická show mohla začít. V průběhu 45 minut bylo třeba kuřecí stehno vykostit, kalibrovat na 230-250 g a připravit čtyři porce moderního teplého pokrmu s přílohami, a to ve dvou druzích tepelné úpravy (vaření a pečení nebo sous vide a smažení). Na základě fotografií posuďte sami, nakolik se záměr daný jako plán na papíře změnil v realitu – gastronomickou lahůdku.

Nakonec přišla na řadu odborná porota, jíž náleželo rozlousknout gastronomický oříšek a rozmístit soutěžící s mezinárodní účastí do medailových pozic. Možná správně tušíte, že maturanti mohou slavit už teď svůj triumf. Ano, na mezinárodní soutěži GASTRO Olomouc Olima Cup 2023 jednoznačně zvítězili. Gratulujeme!

Pavel i Štěpán jsou připravováni Mistrem gastronomie panem Václavem Šmerdou a učitelem odborného výcviku Bc. Petrem Lněničkou. Děkujeme za úžasnou reprezentaci školy a přejeme hodně tvořivé energie do dalších výzev, nejenom těch gastronomických.

J.Boháčová, SOŠ a SOU Polička