Cukrařina pokaždé jinak

Filip ČervenýNástěnka, Soutěže a úspěchy, Uncategorized

Pod názvem Virovska prkačijada se skrývala přehlídka cukrářského umění, která se uskutečnila 5. a 6. května 2017. Porozhlédnout se po krajových specialitách vyrazili do Chorvatska zástupci českého cukrářského odvětví, a to pod záštitou AKC ČR. Prkčijadu obohatila účast z nejrůznějších koutů světa (Izrael, Bosna a Hercegovina, Albánie, Arménie i Mauricius).

Mezinárodního festivalu koláčů se s chutí zúčastnily i cukrářské stálice SOŠ a SOU Polička, učitelka odborného výcviku paní Božena Zahálková a letošní absolventka Zdena Rubešová. Obě mistryně svého oboru jsou na mezinárodní přehlídky již poměrně zvyklé, a proto je opět příliš nepřekvapil fakt, který jim neumožnil dotáhnout svou cukrářskou práci do finále. Na straně pořadatelů zkrátka chyběl podstatný detail – přístroj, v němž by se připravené tvarohové koláče a povidlové šátečky dovedly pečením k dokonalosti. A tak měli příchozí návštěvníci a účastnice přehlídky alespoň možnost nahlédnout pod pokličku samotné přípravy koláčů, i když jejich receptura zůstala oprávněně přísně střeženým tajemstvím.

„Veškeré vystavované cukrářské výrobky jsme si dovezly s sebou. Doprovázely nás ražené moravské koláče a svatební koláče. A musíme konstatovat, že naše cukrařina i nadále zůstává vysoce ceněnou, zvláště ve srovnání s cizokrajnými výrobky, které jsme zde ochutnaly. Například mauricijský zákusek připomínal spíše voňavku složenou z mandlí, cukru a růží. Zkrátka se nám opětovně potvrdilo, že v Čechách děláme svou práci kvalitně a nemáme se určitě za co stydět, spíše naopak. To platí i o životním standardu,“ zpětně hodnotí B. Zahálková.

Zdena Rubešová navíc doplnila festival o slavnostní dort, jenž byl maketou české mapy. Ukázku tamější kultury měly na starosti místní ženské spolky, ty se zaměřily především na ukázku čajového pečiva, které nabízely v prodejních stáncích.

„Prezentace české gastronomické kultury dopadla výborně, uvidíme, čím se nechají české zástupkyně překvapit v dalších ročnících oblíbeného Mezinárodního festivalu koláčů. Oběma účastnicím SOŠ a SOU Polička děkujeme za skvělou reprezentaci školy,“ dodává Mgr. Lubor Havlík, vedoucí učitel odborného výcviku.