Polička 3. 6. 2023 – SOŠ a SOU Polička dává do svých prostor nahlédnout veřejnosti v dny otevřených dveří. Výjimku ale udělala v čase pro neobyčejné zážitky. Možná se nakonec nezvyklost stane pravidlem.
Otevřít školu v nezvyklý čas je v podstatě již samo o sobě neobyčejným zážitkem. Pokud se navíc nitro vzdělávací budovy zpestří barvami studentských prací a rozzáří tak rutinu chodeb a tříd, objeví se magie netradična. A netradično láká, likviduje nudu a přitahuje zájem těch, kteří by za normální situace patrně ani neměli proč na SOŠ a SOU Polička vstoupit.
Od 17 hodin si návštěvníci mohli projít školu, absolvovat výklad o typu a cíli vzdělávání, nahlédnout do učeben, v nichž se realizuje výuka gastronomie či fiktivních firem. Dále se nechali zasvětit do tajů hotelnictví, cestovního ruchu nebo do specializace cukrářství a řeznictví, zkrátka byla šance vyptat se na vše, co člověka v souvislosti se SOŠ a SOU Polička zajímá. A zažít atmosféru výkladu průvodce (pedagoga) je skutečně jiné, než když si člověk pročítá texty z internetových portálů.
Teorii proměněnou do praxe již měli na starosti vyučující a studenti, které návštěvník nemohl minout, pokud prošel cestou neobyčejných zážitků až do konce a ocitl se ve venkovním areálu. Sem byla zakomponována ukázka zdobení perníčků a dílna carvingu. Ovoce a zelenina tak odhalily za pomoci šikovných rukou vyučující a studentky svoji méně známou, a to dekorativní stránku. Navíc si hosté výstavu carvingových pokladů lépe vychutnali díky drinkům inspirovaným literárním světem.
Pokud chtěli příznivci neobyčejných zážitků pokračovat v odhalování tajů SOŠ a SOU Polička dále, vstoupili do učebny Gastro – Literární kavárny. Přišli si nejen vychutnat výtečnou kávu, dezerty či slanou pochoutku, odhalit názvy nápojů (Pařížský sen, Rimbaudovo pokušení, Večernice, Hemingwayovo tajemství, Maminčino espresso, Americano Hemingway, Pohádkové cappuccino), ale mohli se i začíst do své oblíbené knihy, zaposlouchat se do zhudebněných textů, nahlédnout do notového záznamu, dotvořit báseň, vybrat citát, výtvarně jej zpracovat a vyhotovit si vlastní prostírání. Literární kavárna měla za cíl poskytnout netypické chvíle, v nichž se prolne svět chutí, vůní, písmenek a tvořivosti. Literárně-výtvarnou dílnu si v kavárně nejvíce užili ti nejmenší. Své umělecké skvosty v podobě netradičního prostírání jistě rádi opakovaně využijí při každodenních gastronomických chvílích společného stolování se svými blízkými.
Pokud jste i Vy zažili na naší škole svůj čas neobyčejných zážitků, jsme potěšeni a rádi, že se celá akce neminula účinkem.
J.Boháčová, SOŠ a SOU Polička