Den gastronomie

SOŠ a SOU Polička 6. 5. 2022 – Káva je nejenom povzbudivý a lahodný mok, ale také vyhledávaná a voňavá soutěžní disciplína, pro niž zahořelo gastronomické srdce nejednoho studenta či studentky. Baristický um si na SOŠ a SOU Polička přijelo vyzkoušet několik škol, poměřily tak síly s našimi reprezentanty.

V letošním roce zpestřila baristická soutěž Den gastronomie, který mohl být vnímán i jako pokračování studentského majálesového veselí. Z organizačních důvodů se baristická soutěž vměstnala do prostoru gastronomického studia. Komornější prostředí ale vůbec neubralo na atraktivitě celé soutěže. Zástupci tří soutěžících škol se sem s přehledem vešli. V příjemné atmosféře baristické přehlídky si stačili vzájemně předat informace, nabrat zkušenosti i inspiraci do dalšího soutěžního klání. „SOŠ a SOU Polička skvěle reprezentovali Jakub Bajer (letošní maturant), Tereza Havlíková a Štěpán Střítežský,“ hodnotí výkony svých svěřenců učitelka odborného výcviku Mgr. Alena Stoklásková, jež náležitě zprostředkovává baristické řemeslo naší škole, nadšení studenti jsou toho jedinečným důkazem.

Obecenstvo si soutěžící dopřálo z řad studentů SOŠ a SOU Polička, ale i z řad jiných poličských škol. Žáci si kromě sledování výkonů z oblasti přípravy kávy, barmanských nebo teatenderovských dovedností mohli i sami vyzkoušet, jak jsou na tom se smysly a orientací v čase a prostoru. Měli možnost rozpoznávat, jaký druh čaje mají před sebou, a v týmech se tak utkat o přední příčky teatendera. Dále si mohli vyzkoušet barmanskou techniku flair bartending (žonglování s lahvemi), pití na čas (překážkou bylo megabrčko) a pro trpělivé osoby s abnormálně šikovnýma rukama zde byl přichystán cukrářský koutek, kde si každý mohl vyzdobit to pravé perníkové srdce a někomu jej darovat. A protože se kvapem blížil svátek všech maminek, stala se „srdíčková akce“ hojně vyhledávanou aktivitou pátečního dopoledne. Dopoledne prosyceného vůní kávy, gastronomických lahůdek a příjemně tvořivé atmosféry, která k majálesovému duchu rozhodně patří.

1. Boháčová, SOŠ a SOU Polička