Mírové poselství

Filip ČervenýNástěnka, Soutěže a úspěchy

Caen 24.–25. 3. 2019 – Ve znamení calvadosu a jeho nejrůznějších variací probíhalo mezinárodní soutěžní klání barmanů. SOŠ a SOU Polička přispěla k reprezentaci naší země prostřednictvím juniorské opory týmu Kateřiny Pražanové.

Česká výprava do normandského městečka Caen nebyla pro SOŠ a SOU Polička žádnou novinkou. Opakovaný úspěch z loňských dnů si členové reprezentačního barmanského týmu rádi vychutnali i letos. Navíc se francouzský calvadosový šampionát konal v termínu oslav 75letého výročí válečné události – vylodění v Normandii (o detailnějším popisu se dozvěděli příchozí v tamějším muzeu). I proto celkové atmosféře přehlídky vévodilo jasné heslo – mír, jehož pradávnou symbolikou se stala holubice. Ta byla i pojítkem všech 14 národů, jež se calvadosového šílenství účastnily.

V úvodu se každý tým představil nejen svou vlajkou, ale i svým osobitým písmem, které bylo vepsáno do holubice jednoznačným a vše vystihujícím slůvkem – mír. Následně se důrazné poselství vzneslo do koruny stromu, kde trpělivě očekávalo přibývající střípky své sice jinojazyčné, ale ke všem promlouvající mozaiky lidství.

„Přátelská komunikace, předávání zkušeností i tradic národa se přirozeně odvíjely společně nejen s okamžiky soutěže, ale i ve volnočasových aktivitách, kdy jsme nepocítili žádnou kulturní nadřazenost a doslova padly veškeré jazykové bariéry. Ještě teď se usmívám při vzpomínce na působení v roli komisařky soutěže a komunikaci se svým belgickým kolegou Sergem E. Guillou (prezidentem Union of Belgium´s Bartenders), “ reaguje na uplynulou akci Mgr. Petra Reslerová.

Osobní růst v profesní oblasti si soutěžící dopřáli také, účastí na workshopech zaměřených na „pairing calvados“, a tak se nechali zasvětit do tajemství zajímavých kombinací – calvadosu a kávy, čokolády, hřebenatek, sýru či pojetí calvadosu v jednotlivých regionech.

Pro samotné účastníky započal soutěžní výkon znalostním testem, z každé země byl jeden zástupce za juniory a jeden za profesionály. Z „profíků“ českého týmu vyrazil za mezinárodním dobrodružstvím Tomas Nyari, juniorské štafety se zdařile chopila Kateřina Pražanová. Oba zmiňovaní probojovali Českou republiku na bronzový stupínek medailové škály – Tomas svým 3. místem, Kateřina příčkou 9.

„Vždy jsme poctěni úspěchem práce našich kolegů a studentů, sbíráme-li navíc potřebné zkušenosti za hranicemi naší domoviny, posunujeme vizitku školy výš. Děkujeme za skvělé šíření jména SOŠ a SOU Polička Kateřině Pražanové a Mgr. Petře Reslerové,“ nadšeně hodnotí cenné okamžiky Mgr. Lubor Havlík, vedoucí učitel odborného výcviku.